Události na FPTF

Aktualizováno: středa 29. červen 2022 Zveřejněno: čtvrtek 12. březen 2015 Napsal Jan Mlynář

2022

29.6. 2022

Další milník zdolán! Studentský tokamak GOLEM opět poukázal na jednu z jeho velkých předností, vzdáleného řízení. V rámci 2nd Edition-École de la Physique du Plasma et de la Fusion dans la Région tak mohl být výboj #39528 spuštěn až z doposud „mlčící“ Afriky, konkrétně 1 500 km vzdáleného Tunisu. Stejně tak v jeden den proběhla i další měření z Německa a Maďarska.

17.6. 2022

Studentský tokamak GOLEM si může připsat další úspěch díky středoškolskému studentovi Matyáš Pokorný, kterému tímto gratulujeme. Jeho příspěvěk Sondové měření parametrů okrajového plazmatu na tokamaku GOLEM s pomocí motorizovaného manipulátoru si ve 44. celostátním kole Středoškolské odborné činnosti (SOČ) vysloužil 5. místo v oboru Fyzika. Projekt zároveň obdržel 1. cenu neziskové organizace Česká nukleární společnost a společnosti MD Projekt. Video je možné shlédnout zde YouTube - Matyáš Pokorný .

Neméně důležitý je i příspěvěk další soutěžící Eleny Purmplové v podobě Vliv tlaku pracovního plynu na generaci ubíhajících elektronů v tokamaku GOLEM. Tím obsadila 9. pozici za obor Fyzika a rovněž získala cenu České nukleární společnosti a společnosti MD Projekt. Video je možné shlédnout zde YouTube - Elena Purmplová .

Oběma soutěžícím velice děkujeme za prezentaci našeho oboru a přejeme mnoho úspěchů v nadcházejících studiích!

3.5. 2022

Pro magisterské studenty připomínáme termín podání příhlášky do doktorského studia 23.5.2022. Tento termín platí jak pro studijní program Aplikace přírodních věd, tak i pro společný program Fyzika vysokoteplotního plazmatu a termojaderné fúze ve spolupráci s Universiteit Gent. Více informací včetně přihlášky zde Doktorské studium - Přijímací řízení .

25.2. 2022

Jako doplňek k nedávné údálosti otevření PlasmaLabu dne 17. 2. 2022 přidáváme rovněž reportáž natočenou ČT, která tento úspěch přiblížila veřejnosti. Reportáž je ke zhlednutí zde www.ceskatelevize.org .

24.2. 2022

Odešel Jan Stöckel, bývalý vědecký pracovník Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR a FJFI ČVUT.

Aktivně pracoval na třech tokamacích: CASTOR, GOLEM a COMPASS. Jeho hlavní doménou bylo měření vlastností okraje plazmatu pomocí různých pokročilých elektrostatických sond.

Na FJFI ČVUT byl při adaptování tokamaku GOLEM do prostředí Univerzity jediným člověkem, který zajistil kontinuitu s jeho bývalým působením jako tokamaku CASTOR na Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd a velmi podstatně zde přispěl k rozběhu jeho důstojného provozu. Byl prvním, kdo vyslovil myšlenku, že by bylo zajímavé jej zkusit provozovat vzdáleně.

Vychoval přímo či nepřímo celou generaci mladých fúzních badatelů a technologů a bez něj by byla nemyslitelná současná úroveň bádání a vzdělávání v oblasti fyziky plazmatu v ČR.

Lidsky byl Honza velmi inspirativní člověk, který přitahoval svojí povahou hodně lidí. Nezapomenutelné a unikátní jsou jeho mimovědecké společenské aktivity s kytarou, společným pěním a dokonce tancováním. Studenti ho milovali, byl milý, velkorysý, když se dělil o své zkušenosti a schopnosti ve fyzice, vždy se usmíval a vtipkoval. Miloval to, co dělal.

V posledním letech byla jeho oblíbená věta: „Důležité je vzájemné porozumění“.

Budeme hodně vzpomínat.

S díky za vše, vedení specializace FPTF

22.2. 2022

Evropští vědci dosáhli význameného úspěchu na cestě k produkci čisté energie skrze fúzní plazma. Na největším fúzním zařízení na světě, JET, v Culham, UK bylo vyprodukováno 59 MJ fúzní energie ve stabilním deuterium-tritiovém plazmatu trvající 5 vteřin. Tím překonali rekord z roku 1997, kdy bylo dosaženo 22 MJ. Avšak tento výsledek by nebyl vědecky tolik zásadní, kdyby se nejednalo právě o JET. JET totiž disponuje jedinečným ochraným štítem vakuové nádoby z těžkých kovů a výkonného mikrovlnného ohřevu, stejně jako bude mít zásadní fúzní světový experiment ITER. Více se můžete dozvědět na www.euro-fusion.org .

19.2. 2022

Ve čtvrtek 17. února 2022 v Atriu FJFI proběhlo úspěšné slavnostní otevření PlasmaLab. Na akci dorazili nejen naši studenti, vědečtí pracovníci a učitelé z oboru, ale také mnoho hostů jejichž technické a administrativní přispění dopomohlo k vytvoření této impozantní studentské laboratoře. Po hlavním představení, exkurzích po pracovištích a přípitku večer proběhl za přijemného dobrovodu místní hudební skupiny a nemalého občerstvení :). Fotky z akce si můžete prohlédnout na stránce media.cvut.cz .


17.2. 2022

Slavnostní otevření PlasmaLab ve čtvrtek 17. února 2022 od pěti hodin odpoledne v Atriu FJFI, Břehová 7. Vítáni jsou všichni zaměstnanci a studenti fakulty. Program: prezentace v atriu, prohlídka PlasmaLab a tokamak GOLEM, občerstvení a přípitek za možného dobrovodu místní amatérské hudební skupiny.

10.-14.1. 2022

Probíhá Zimní workshop studentů oboru FPTF na Mariánské u Jáchymova, letos již počtrnácté. Studenti si zde můžou vyzkoušet prezentaci své práce před kolegy i vyučujícími nebo při vhodných sněhových podmínkách vybudovat tokamak či jiné zařízení.

Účastnící workshopu spolu se sněhovým cryostatem právě budovaného tokamaku COMPASS Upgrade

2021

28.6.-1.7. 2021

Probíhá Zimní (letos výjimečně letní) workshop studentů oboru FPTF na Mariánské u Jáchymova, letos již potřinácté. Studenti si zde můžou vyzkoušet prezentaci své práce před kolegy i vyučujícími nebo při vhodných sněhových podmínkách vybudovat tokamak či jiné zařízení.

2020

20.-24.1. 2020

Probíhá Zimní workshop studentů oboru FPTF na Mariánské u Jáchymova, letos již podvanácté. Studenti si zde můžou vyzkoušet prezentaci své práce před kolegy i vyučujícími nebo při vhodných sněhových podmínkách vybudovat tokamak či jiné zařízení.

2019

18.11. 2019

Oslav 60. narozenin Ústavu Fyziky Plazmatu za účasti našich studentů.

yourphoto

 

9.5. 2019 

v 17:30 v budově FJFI v Břehové ulici (krátce Břehovka) v učebně č. 115 se bude konat poslední z řady seminářů FTTF. Na semináři vystoupí Mgr. Jan Horáček, PhD. s přednáškou Problém interakce plazmatu tokamaku s pevným povrchem. 

9.5. 2019

v 17:30, v Ládví, v ulici U Slovanky 3 na tokamaku COMPASS se uskuteční setkání pro zájemce o bakalářskou práci v našem oboru FTTF z řad studentů 2. ročníku. Přijďte si popovídat s vyučujícími i se studenty o možných tématech Vaší bakalářské práce a dozvědět se něco o tom, jak to na našem oboru funguje a jaké jsou perspektivy pro absolventy. Pro zájemce proběhne exkurze s návštěvou tokamaku, kontrolní místnosti a pomocných systémů.

2.5. a 16.5. 2019 

v 17:30, v budově FJFI v Břehové ulici, na tokamaku Golem se uskuteční setkání pro zájemce o bakalářskou práci v našem oboru FTTF z řad studentů 2. ročníku. Přijďte si popovídat s vyučujícími i se studenty o možných tématech Vaší bakalářské práce a dozvědět se něco o tom, jak to na našem oboru funguje a jaké jsou perspektivy pro absolventy. Zájemci si můžou zkusit odstartovat výboj v tokamaku třeba ze svého mobilního telefonu.

29.4. 2019

Absolvent magisterského stupně na našem oboru Petr Vondráček získal titul PhD na MFF UK s vynikající disertační prací nazvanou "Tepelný tok plazmatu na pevné struktury v tokamacích".

25.4. 2019

v 17:30 v budově FJFI v Břehové ulici (krátce Břehovka) v učebně č. 115 se bude konat další ze seminářů FTTF, na kterém vystoupí Ing. Jiří Vyskočil s přednáškou Emise gamma záření při interakcích ultra-intenzivních laserových pulsů s pevnými terči. 

10.4. 2019

v 17:30 v budově FJFI v Břehové ulici (krátce Břehovka) v učebně č. 115 se můžete těšit na přednášku prof. RNDr. Petr Kulhánek, PhD. s názvem Plazma ve vesmíru a v laboratoři, která proběhne v rámci semináře FTTF.

4.4. 2019

od 17:30 do 19:00 v  místnosti B009 v budobě FJFI v Břehové Ulici se koná kurz prof. Horacia Fernandeze z IST Lisabon v Portugalsku s názvem:
Brief course on Remote Controlled Laboratories:  The Langmuir probe. Během kurzu si můžete vyzkoušet vzálené ovládání jednoho z experimentů v laboratoři na IST.

28.3. 2019

v 17:30 v budově FJFI v Břehové ulici v učebně č. 115 se uskuteční další ze série seminářů oboru Fyzika a technika termojaderné fúze. Na semináři vystoupí  RNDr.  Martin Ferus, PhD. s přednáškou Experimentální a teoretický výzkum atmosfér exoplanet.

 

23.3. 2019

se uskuteční "Fúzní den s ABC a Jadernou fakultou ČVUT": Během této akce můžete navštívit tokamak Golem a zkusit si spustit vlastní plazmatický výboj. Přihlásit se můžete na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a následně Vám budou zaslány podrobné informace.

14.3. 2019

Uskuteční se druhá přednáška v rámci našeho semináře, v 17:30 v budově FJFI v Břehové ulici (krátce Břehovka) v učebně č. 115. Na semináři vystoupí doc. RNDr.  František Němec, PhD. s přednáškou Ionosféra Marsu.

4.-8.3. 2019

Na FJFI se koná workshop s názvem GOMTRAIC, v rámci kterého proběhnou experimenty analýza dat na tokamaku Golem. Workshopu se může účastnit  až patnáct studentů a k dispozici bude 5 různých témat (od sondových měření okraje plazmatu až po měření ubíhajících elektronů). Workshop je spolufinancován organizací FuseNet.

Workshopu se účastní velmi pestrá skupina studentů (2 z Ruska, 3 z Ukrajiny, 2 z Portugalska, 2 z USA, 1 z Maďarska, 1 ze Slovinska, 1 z  Itálie, 1 z Belgie, 2 ze Srbska a 1 z Iránu).

Gomtraic

27.2. 2019 v 17:30

Se bude konat první přednáška v rámci semináře FTTF v budově FJFI v Břehové ulici (krátce Břehovka) v učebně č. 115. Přednášet bude prof. Pavel Kubeš na téma Vývoj organizovaných struktur ve fúzním plazmatu.

18.2. 2019

Děkan FJFI, prof. Igor Jex se stal členem akademické rady (Academic Board) organisace FuseNET, která sdružuje evropské vzdělavaví instituce, studenty a učitele se zaměřením na termojadernou fúzi. Díky tomu má ČR v této organizaci mimořádně silné zastoupení, neboť doc. Jan Mlynář je dlouhodobě členem řídícího výboru (Board of Governors) a doktorant Ondřej Ficker je členem studentské rady (Student Council).

12.2. 2019

V letním semestru akademického roku 2018/2019 bude probíhat seminář oboru FTTF, který je povinný pro studenty 5. ročníku našeho oboru. V rámci semináře proběhne šest přednášek, vždy v sudý týden semestru. Předběžný program si můžete prohlédnout zde. Všichni studenti jsou srdečně zvání. Přednášky proběhnout buď v budově FJFI v Břehové ulici nebo na tokamaku COMPASS v Ládví. Upřesňující informaci budou rozeslány na mailing list FTTF a vyvěšeny zde. V přídadě dotázů kontaktujte Jaroslava Čeřovského (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).

4.2. 2019

V roce 2019 se v Evropě uskuteční následující letní školy:

PalsmaSurf 14.-20.7. Lisabon:  Letní škola se spoustou sportovních aktivit vhodná pro začínající fúzaře nebo studenty magisterského studia.

Culham Plasma Physics Summer School 22.7.-2.8. Culham/Oxford:  Pokročilejší letní škola ve vědeckém centru, kde také funguje největší tokamak současnosti JET.

IPP Summer university  16.-20.9. Garching u Mnichova - každoroční čtyřdenní letní škola vhodná pro mladší studenty, tokamak ASDEX-U.

Dále se v příštím roce uskuteční například polsko-francouzská letní škola zaměřená na diagnostiku plazmatu, 2 letní školy v Rusku a jedna v Indii, viz stránky ITER.

Pokud nemáte k dispozici jiný způsob financování (školní projekty, projekty vašeho výzkumného pracoviště, atd.), můžete požádat organizaci FuseNet o individuální podporu - podle dokumentu. V případě dotazů kontaktujte Ondřeje Fickera nebo Jana Mlynáře.

7.-11.1. 2019

Probíhá Zimní workshop studentů oboru FTTF na Mariánské u Jáchymova, letos již pojedenácté. Studenti si zde můžou vyzkoušet prezentaci své práce před kolegy i vyučujícími nebo při vhodných sněhových podmínkách vybudovat tokamak či jiné zařízení.

2.1. 2019

V časopise ABC vychází článek o našem fakultním tokamaku Golem. ABC je časopis pro mládež se zájmem o vědu a techniku, který vychází již od roku 1957 a většina z nás ho v dětsví určitě četla. Článek si můžete prohlédnout zde, ke čtení doporučujeme použít 3D brýle :)  Můžete se podívat také na související video na kanálu ABC TV .

2018

 

6.-9.11. 2018

Šest studentů našeho doktorského oboru prezentovalo poster na setkání studetnů fúzních oborů FuseNet PhD event, které bylo po třech letech obnoveno (v roce 2015 se konalo na naší fakultě). Letos se PhD event uskutečnil ve Francii na ředitelství tokamaku ITER, takže studenti si mohli současně prohlédnout stav výstavby tohoto obrovského experimentálního zařízení.

 

1. 10. 2018

Ve 3. ročníku našeho zaměření FTTF bude studovat 11 studentů a do navazujícícího magisterského studia nastupuje 6 studentů. To jsou skvělé počty, těšíme se na spolupráci!

červenec 2018

Na tokamaku Golem začal pracovat Pravesh Dhyani, postdoktorant z Indie, který dríve pracoval třeba na korejském supravodivém tokamaku KSTAR. Pravesh se bude věnovat vzdělávání a studiu ubíhajících elektronů.

2.-6.7. 2018

V Praze, v paláci Žofín proběhla EPS Conference on Plasma Physics, nejvýznamnější evropská konference o fyzice plazmatu, kterou organizovaly FJFI a Fyzikální ústav a Ústav fyziky plazmatu. Na konferenci přednášel třeba náš abvsolvent Tomáš Markovič, řada dalších studentů a absolventů zde měla svůj poster a doc. Mlynář přednesl vůbec první plenární přednášku v rámci programu konference.

28.-30.6. 2018

Na FJFI proběhl Runaway Electron Meeting 2018, statelitní meeting k následující EPS Conference on Plasma Physics. Meetingu se účástnili vědci z Evropy, Číny a USA , kteří se zabývají pozoruhodným fenoménem ubíhajících elektronů - tyto elektrony mohou ohrozit fúzní reaktory, ale jejich generace je důležitým mechanizme také při vzniku výbojů v přírodě. Během meetingu účastníci zavítali také na tokamak Golem.

16.5. 2018 v 17:30 na tokamaku COMPASS

Proběhne informační schůzka pro zájemce o studium oboru FTTF. Všichni zájemci o studium nejen z řad studentnů 2. ročníku jsou srdečně zváni. Těší se na vás pedagogové i doktoranti. V rámci schůzky proběhne také krátká exkurze na tokamak COMPASS.

11.5. 2018 v 15:30 na tokamaku GOLEM

Proběhne informační schůzka pro zájemce o studium oboru FTTF. Všichni zájemci o studium nejen z řad studentnů 2. ročníku jsou srdečně zváni. Těší se na vás pedagogové i doktoranti. 

13. 3. 2018

V rámci filmového festivalu Jeden svět se v kině Ponrepo promítá dokument o termojaderné fúzi Budiž světlo.

2. 3. 2018

MŠMT oficiálně udělilo Ústavu Fyziky Plazmatu projekt COMPASS-Upgrade, kde se v budoucnosti pravděpodobně bude soustředit mnoho našich absolventů.

29.1. - 2.2. 2018

Na Chiang Mai University v Thajsku probíhá 4. ročník ASEAN School on Plasma and Nuclear Fusion (ASPNF2018) and SOKENDAI Winter School v rámci kterého studenti prováděli vzdálené experimenty na našem fakultním tokamaku Golem. Studenty vedli lektoři z francouzkého centra pro jaderný výzkum CEA Caderache.

26.1. 2018

Probíhá jubilejní 10. ročník Zimního workshopu FTTF. Na chatě Plazmat na Mariánské v Krušných horách si tak studenti opět vyzkouší obhajobu na nečisto či stavbu tokamaku ze sněhu. Absolventi oboru jsou srdečně zváni.

8.1. 2018

Letos opět proběhne celá řada letních škol, které můžou naši studenti navštívit:
Kudowa Summer School
Charlolus Magnus Summer School
IPP summer university
Culham Summer School

Organizace FuseNet nabízí finanční podporu účasti na těchto akcích.

2017

1.10. 2017

Na své bakalářské práci na našem oboru FTTF bude tento akademický rok pracovat 6 studentů.

26.7 2017

Tokamak Golem je vzdáleně řízen tentokrát až z Pakistánu.

30.6. 2017

Na konferenci EPS Conference on Plasma Physics 2017 bylo oznámeno, že příští ročník této konference se bude konat v Praze! Konference proběhne v prvním červnovém týdnu v paláci Žofín a v Galerii Mánes v centru Prahy pod záštitou ELI beamlines, FJFI a ÚFP AV ČR. Bude to také další příležitost k setkání se špičkami v oboru pro naše studenty.

26.6. 2017

Na konferenci EPS Conference on Plasma Physics 2017, která probíhá v severoirském Belfastu, prezentují formou posteru studenti 4. ročníku FTTF nejnovější úspěchy dosažené na školním tokamaku Golem (již poosmé). Na konferenci  také vystupuje mnoho našich absolventů, kteří nyní pracují na tokamaku COMPASS, zahraničních experimentech nebo v laserovém centru ELI. Tomáš Odstrčil, který právě dokončil doktorát na německém zařízení ASDEX-U, dokonce přednesl zvanou přednášku.

5.6. 2017

Svou účast na Runaway Electron Meeting 2017, organizovaném ÚFP AV ČR, potvrdil prof. Allen Boozer z Columbia University, jehož jméno studenti vyšších ročníků jistě dobře znají z hodin Fyziky tokamaků. Profesor Boozer navíc souhlasil s přednáškou pro širší publikum v pondělí 5.6. ve 14:30 v ÚFP v Ládví (pravděpodobně velká zasedací místnost na hlavní budově, bude upřesněno). Pokud jen trochu můžete, určitě přijďte. Tématem přednášky bude rekonekce magnetických silokřivek ve 3D prostoru.

27.4. 2017

Ve čtvrtek 27. dubna se bude v Atriu v Břehové konat oslava 10 let existence oboru FTTF. V průběhu dne proběhne zrekapitulování úspechů a vývoje FTTF za toto období, včetně menší konference, na které někteří naši absolventi představí témata, která aktuálně řeší. Věčer proběhne tradiční akce "HotShots" (Žhavé výstřely), na které si každý (včetě studentů z nižších ročníků) bude moci vyzkoušet ovládání tokamaku GOLEM a "vystřelit si". 

1.2. 2017

V rámci Dne otevřených dveří na FJFI si můžete pohovořit se studenty FTTF nebo navštívit tokamak Golem.

19.1. 2017

V časopisu Týden vychází článek 'Laboratoř místo diskotéky', ve kterém se píše také o absolventce našeho oboru Martině Žákové. Martina pracuje ve výzkumném centru Eli Beamlines v Dolních Břežanech.

9.1. - 13.1. 2017

Probíhá Zimní škola FTTF, tentokrát již podeváté a opět na Marianské u Jáchymova v Krušných horách. Letos jsou opět výborné sněhové podmínky a tak studenti mohli postavit pro změnu první steralátor v designu připomínajícím prostorovou osmičku, přesně tak jak jej kdysi navrhl Lyman Spitzer :) Kromě účasti na stavbě tokamaku studenti přednáší svým kolegům a mohou vyslechnout také přednášky absolventů a pedagogů.

 

2016

2. 12. 2016

Na tokamaku Golem byly poprvé v jeho historii dosaženy výboje delší než 20 ms. Golem je tedy po zalepení díry v komoře v čím dál lepší formě.

17.-22. 10. 2016

V japonském Kyotu probíha IAEA Fusion Enery Conference, nejdůležitější konference v oboru termojaderné fúze s dvouletým cyklem. Tým tokamaku COMPASS, zde také prezentuje několik pozoruhodných výsledků. Například trojice snímků z rychlé baravné kamery, pořízených při vzniku svazku ubíhajících elektronů to dotáhlo dokonce do souhrné výberové prezentace přednesené jedním ze členů organizačního výboru.

21.9. 2016

Bernard Bigot, generální ředitel ITER Organisation, který navštívil Prahu a tokamak Golem během konference SOFT, zprostředkoval několik vzdálených výbojů na tokamaku Golem monackému knížeti Albertu II. Protože se tak stalo v budově ředitelství projektu ITER, můžeme tvrdit, že Golem byl první tokamak řízený z ITER site.

21.-22.9. 2016

Na tokamaku COMPASS probíhá 19. zasadání Mezinárodního poradního výboru (IBA) a navazující Compass Programatic Conference. Během zasedání byl mimojiné proveden vzdálený výboj na tokamaku Golem.

6.9. 2016

Thomas N. Todd přednesl na FJFI svou slavnou přednášku 'How to build a  tokamak?' Thomas Todd se podílel na návrhu a výstavbě prakticky všech britských tokamaků, včetně tokamaku COMPASS, který nyní pracuje v Ústavu fyziky plazmatu, dále byl šéfinženýrem na tokamaku JET. Po přednášce proběhla také diskuze o možnostech a budoucnosti tokamaku Golem. Doufáme, že se naskytne příležitost k pokračování, například přednáškou 'How to operate a tokamak?'

5.9. 2016

Na konferenci SOFT 2016 vystoupil také ředitel organizace ITER Bernard Bigot, který v současnosti řídí výstavbu největšího tokamaku a zároveň největšího vědeckého projektu na Zemi. Bernard Bigot navštívil také tokamak Golem a odpálil výboj, náš tokamak na něm podle jeho slov zanechal výborný dojem. Na tokamaku COMPASS poté proběhlo natáčení oblíbeného pořadu Daniela Stacha Hyde Park Civilizace, který můžete zhlédnout v archivu ČT24

4.-9.9. 2016

V Praze probíhá konference SOFT (Symposium on Fusion Technology), jedna z největších v oboru termojaderné fúze. S organizací pomáhá řada studentů našeho zaměření a několik úspěšných absolventů zde prezentuje svou práci. Svůj stánek zde má také Společnost Česká Fúze (Czech Fusion Society), která zastřešuje výzkumné a vzdělávací instituce podílející se na výzkumu termojaderné fúze (např. FJFI).

31.8. 2016

V rámci programu OP VVV (Operační program výzkum, vývoj a vzdělávání) jsme na MŠMT podali v reakci na výzvu č. 02_16_018 (Rozvoj výzkumně zaměřených studijních programů) žádost o podporu projektu s názvem

Mezinárodní doktorský program vysokoteplotního plazmatu a jaderné fúze

a také v rámci doprovodné výzvy č. 02_16_017 (Výzkumné infrastruktury pro vzdělávací účely – budování či modernizace) žádost o podporu projektu s názvem

Laboratoř horkého plazmatu a fúzní techniky PlasmaLab@CTU>

První projekt směřuje ke zvýšení mezinárodní prestiže nově vzniklého doktorského programu FJFI, propojení s podobnými programy v Evropě a především umožní zahraničním studentům studovat tento obor v Praze. Druhý pak spočívá ve vybudování laboratoře pro pokročilou praktickou výuku fyziky plazmatu a získávání zkušeností s fúzní technikou pro studenty doktorských oborů v Evropě. Projekt také zahrnuje modernizaci tokamaku Golem. Taková laboratoř by Prahu ještě vice zatraktivnila na mapě center fúzního vzdělávání.

30.6. 2016

Magisterský obor FTTF dnes při slavnostní promoci úspěšně dokončili další dva studenti. Blahopřejeme!

29.6. 2016

Dnes byl spuštěn jeden z nejmenších stelarátorů na světě v jednom z nejexotičtějších států, které se účastní výzkumu termojaderné fúze a fyziky plazmatu - stelarátor CR-1 v Kostarice. Stelarátor navrhli a postavili místní vědci a studenti z Costa Rica Institute of Technology (TEC) za zhruba půl milionu dolarů. Více si můžete přečíst třeba na stránkách německého IPP nebo časopisu Třípól.

20.6. 2016

Nový časový plán výstavby a spouštění reaktoru ITER byl potvrzen - reaktor by měl dosáhnout prvního výboje s vysokoteplotním plazmatem v roce 2025, vzheledem ke složitosti projektu je to stále ambiciózní plán, ovšem při současném tempu výstavby by měl být dosažitelný.

24.5. 2016

Student 4. ročníku oboru FTTF Ondřej Grover zvítězil v kategorii 'Aplikovaná fyzika' na 7. Československé studenské vědecké konferenci ve fyzice, která se letos konala na naší fakultě, gratulujeme.

19.5. 2016

Na veletrhu vědy v Letňanech si kdokoliv mohl vyzkoušet vzdálené řízení tokamaku Golem. Nášemu novému nejmladšímu operátorovi je pouhých 7 let. Pod odborným dohledem spustil opravdu pěkný výboj.

14.5. 2016

Na webu organizace ITER se objevila nečekaná novinka úzce související s ČR. Děčínská společnost Chart Ferox vyrobila jako subdodavatel francouzské společnosti Air Liquide jedny z největších součástí chladícího systému magnetů reaktoru - quench tanks - tedy obrovské pohotovostní zásobníky, které pojmou plynné helium ze systémů chlazení supravodivých magnetů v případě náhlé ztráty supravodivosti (quench), která je spojena s uvolněním značného množství tepla. Dva zásobníky o rozměrech 35x4,5 m musí na staveniště samozřejmě cestovat oklikou po Labi a přes moře. 

21.5. 2016 na Veletrhu vědy v Letňanech

proběhne přednáška naší absolventky Martiny Žákové na téma 'ELI Beamlines: od výzkum vesmíru k léčbě rakoviny'. Martina v současnosti v rámci svého doktorského studia pracuje v centru ELI Beamlines, které nabízí mimo jiné řadu témat bakalářkých prací pro náš obor.

19.5. 2016 v 17:30 na tokamaku GOLEM

organizujeme informativní schůzku se zájemci o studium na FTTF. Všichni zájemci jsou srdečně zváni. 

10.5. 2016 v 15:00 na tokamaku COMPASS

organizujeme informativní schůzku se zájemci o studium na FTTF. Všichni zájemci jsou srdečně zváni.

28.4. 2016

Na Ústavu fyziky plazmatu opět proběhlo setkání zástupců českého průmyslu a fúzního výzkumu 'Czech industry 4 ITER', vystoupil zde mimo jiné zástupce Fusion 4 Energy, což je organizace zodpovědná za koordinaci evropský dodávek pro projekt ITER. Český průmysl se už zapojil do několika dílčích zakázek, ale možností, jak se podílet na tomto jedinečném projektu, je mnohem více.

22.3. 2016

Ondřej Kudláček, absolvent magisterského oboru FTTF, úspěšně obhájil svou disertační práci 'Real time plasma state monitoring' v rámci programu Erasmus Mundus Doctoral College na univerzitě v Padově. Ondřej se tak stal třetím absolventem našeho oboru (spolu s Martinem Kubičem a Michalem Šmídem) s dokončeným Ph.D. Gratulujeme!

15.2. 2016

Začíná Erasmus Winter Event - dvoutýdenní „Joint Practicum“ v rámci evropského programu Erasmus Mundus Fusion Master, které se koná v "Institut de Recherches sur la Fusion par Confinement Magnétique (IRFM)"; Centre d'Etudes de Cadarache (CEA) ve Francii. Součástí akce jsou i experimenty na tokamaku COMPASS prováděné na dálku. A protože dálkové experimenty jsou jinak doménou malého fakultního tokamaku GOLEM, měření probíhala i zde.

18.1. - 22.1. 2016

Probíhá Zimní škola FTTF, tentokrát již poosmé a opět na Marianské u Jáchymova v Krušných horách. Letos máme po delší době výborné sněhové podmínky a tak studenti mohli postavit sektor tokamaku v mimořádné velikosti :) Kromě účasti na stavbě tokamaku studenti přednáší svým kolegům a mohou vyslechnout také přednášky absolventů a pedagogů.

2015

10.12. 2015

Úspěšný rok 2015 na tokamaku GOLEM:

 • Vzdálené řízení tokamaku GOLEM, např. z Indie, Grenoblu, Bělehradu, Kodaně, Bezmiechowé (PL) atp..., též z Vědeckeho Jarmarku v Praze (outdoor) a z 20 let FJFI v Děčíně ..

 • 2 diplomky na GOLEMovi

  • Matěna Lukáš: Microwave interferometry on the tokamaku GOLEM 

  • Kocman Jindřich: Zpětnovazební řízení polohy na tokamaku GOLEM 

 • Tyden vedy na Jaderce 

 • Dětská univerzita

 • Noc vědců

 • PhD event

 • Článek v Technicall

 • 3 články v Impaktovaných časopisech

 

1.12. 2015

Dnes začíná 4. roční zimní školy pro studenty magisterského programu Erasmus Mundus na tokamaku COMPASS, vzhledem k plánovaným úpravám tokamaku bude letošní ročník spočívat především v analýze experimentálních dat.

18.11. 2015

FuseNet PhD event konaný v minulých dnech na naší fakultě se povedl. Podle ohlasů zahraničních účastníků se jednalo o dosud nejlepší ročník této akce. Některé reakce si můžete přečíst na stránkách FuseNET, krátký souhrn s několika fotkami je na potom stránkách fakulty.

2.11. 2015

Proběhl druhý ročník akce „Noc na jaderce“, kterého se opět účastnil i tokamak Golem. Studenti si mezi jinými zábavnými experimenty a přednáškami mohli vlastnoručně ‘odpálit’ plazmatický výboj. 

1.11. 2015

Staveniště mezinárodního termojaderného reaktoru ITER v jižní Francii navštívila česká europoslankyně Martina Dlabajová, která je mimo jiné členkou Komise EP pro kontrolu rozpočtu. Na svém blogu hodnotí paní poslankyně tento projekt velmi pozitivně a zřejmě bude se zájmem sledovat další vývoj v Cadarache i výrobu klíčových komponent po celém světě.

31.10. 2015

Ve čtvrtletníku ČVUT Technicall vyšel článek o tokamacích COMPASS a Golem, které mimo jiné slouží pro vzdělávání studentů oboru Fyzika a technika termojaderné fúze.

14.10. 2015

Mezinárodní agnetura pro atomovou energii (IAEA) se ve své brožuře "Fusion energy - the role of the IAEA" pochvalně zmiňuje o našem tokamaku Golem v souvislosti s testy cívek z vysokoteplotních supravodičů, které zde proběhly ve spolupráci se zahraničními experty. Tento typ supravodičů byl na zařízení typu tokamak vyzkoušen vůbec poprvé.

6.10. 2015

Byla udělena Nobelova cena za fyziku pro rok 2015. Japonský profesor Takaaki Kajita a kanadský profesor Arthur B. McDonald toto prestižní ocenění obdrželi "za objev oscilací neutrin, který dokazuje, že neutrina mají hmotnost." Po delší době se jedná o téma, které je poměrně úzce spojeno s naším oborem, s výzkumem termojaderné fúze. Objev oscilací neutrin totiž s konečnou platností potvrdil platnost Standardního solárního modelu, který popisuje zdroj energie a složení hvězd pomocí kaskády termojaderných reakcí. Velmi pěkný článek k udělení ceny si můžete přečíst na stránkách BBC, jeden z oceněných pak sám zdůrazňuje, že jeho objev byl jedním z důležitých kroků na cestě k řízené termojaderné fúzi na Zemi.

1.10. 2015

Temín Fusenet PhD eventu, který pořádá naše fakulta ve dnech 15.-18.11. 2015, se nezadržitelně blíží. Všechna místa pro studenty už jsou v současnosti obsazena (121 téměř výhradně zahraničních účastníků + 9 účastníků z organizujících institucí - FJFI a ÚFP). V rámci PhD eventu vystoupí se zvanou přednáškou vynikající odborníci na termojadernou fúzi Ambrogio Fasoli, Jochen Linke a Richard Pitts.

1.10. 2015

Spouštíme nové zaměření doktorského studia orientované na výchovu odborníků v oblasti termojaderné fúze a fyziky plazmatu. Pod zastřešujícím oborem Jaderné inženýrství tak mohou absolventi našeho magisterského programu pokračovat ve specializovaném studiu problematiky fúze s magnetickým udržením. Nové předměty se také stanou lákadlem pro zahraniční studenty. První z nich - Miloš Vlainič, který působí na Ústavu fyziky plazmatu v rámci programu Erasmus Mundus Fusion DC, se rozhodl využít této možnosti a na základě nové dohody s jeho domovskou univerzitou v Gentu se stal také studentem naší fakulty. Dalšími studenty prvního ročníku jsou Ondřej Ficker, letošní absolvent magisterského oboru, a Jaroslav Krbec, který jako stávající doktorand využije nabídky nových předmětů.

1.10. 2015 ve 20.00

Proběhne setkání nových studentů našeho zaměření s pedagogy a absolventy v restauraci Zlý časy ve Vršovicíh, rádi bychom tímto založili novou tradici.

29.9. 2015

V letošním akademickém roce si bakalářskou práci v oboru Fyzika a technika termojaderné fúze zapsalo 7 studentů 3. ročníku. Přejeme mnoho úspěchů ve studiu!

25.9. 2015 

Tokamak Golem se již tradičně účastní akce "Noc vědců", které láká zvědavce z řad široké veřejnosti. 

24. a 25.9. 2015

Na Ústavu fyziky plazmatu proběhl 7. ročník COMPASS Programatic Conference spolu s 18. setkáním Mezinárodního poradního výboru (International Board of Advisors). Tým tokamaku COMPASS, dalších pracovišť ÚFP a CV Řež seznámil zahraniční odborníky s nejnovějšími výsledky tokamaku i pokroky v dalších projektech spojených s výzkumem termojaderné fúze v České Republice. V rámci diskuze se probíraly také otázky dalšího rozvoje oddělení Tokamak.

13.9. 2015

Studentka našeho zaměření Kateřina Jiráková se umístila na 3. místě soutěže v rámci Letní univerzity ČEZ, která se každoročně koná v Jaderné elektrárně Temelín.

9.9. 2015

Na Vítězném náměstí v Dejvicích se konal již 3. ročník Vědeckého jarmarku, tentokrát i za účasti tokamaku Golem. Zájemci se na stánku FJFI dozvěděli mimo jiné základní fakta o termojaderné fúzi a mohli si vyzkoušet dálkovou iniciaci výboje ve fakultním takomaku prostřednictvím webového rozhraní.

14.8. 2015

V červenci se na naší fakultě konala "Dětská univerzita ČVUT", unikátní akce, kde vysokoškolští pedagogové představili dětem vědu ve velmi akční podobě. Součástí této akce byla mimo jiné i vědecká show Ing. Vojtěcha Svobody, CSc., jednoho ze zakladadatelů našeho oboru a hlavního operátora tokamaku Golem. O akci se zajímaly i zahraniční média, můžete si přečíst například velmi pěkný článek německé multiplatformní zpravodajské služby Deutsche Welle. Pro příští rok se počítá se značným navýšením počtu účastníků akce.

4.8. 2015

V nedávné době se na českých popularizačních webech OSEL.cz a 3pol.cz objevily články k tématu termojaderné fúze doplněné odkazy na starší ovšem velmi pěkná videa. Na webu OSEL.cz vyšel poněkud kritický článek,  který upozorňuje na ambiciozní čínské plány. Tento článek je doplněn videem, které v pěti minutách velice poutavě shrnuje význam ITERu. Na webu 3pol.cz se potom dočtete například o novém vedení projektu ITER a o tom, co je k vidění v nedalekých městech Aix-en-Provence a Marseille. Ovšem pozor, v obou článcích je řada faktických nepřesností. Po přečtení toho druhého můžete shlédnout již starší video s průletem komplexním počítačovým modelem reaktoru. Video doprovází hudba nahraná Českým národním symfonickým orchestrem.

30.6. 2015 

Při dnešní slavnostní promoci získali titul "Ing." čtyři absolventi našeho zaměření a titul "Bc." dva studenti, kteří pokračují v navazujícím magisterském studiu.

11.6. 2015

V prestižním vědeckém časopise Nature (nejvyšší impact factor) vyšel článek nového generálního ředitele organizace ITER Bernarda Bigota. ITER je obrovským projektem, na kterém spolupracuje 7 partnerů (Čína, EU, Indie, Japonsko, Korea, Rusko a USA), z nichž každý zodpovídá za výrobu rozličných komponent. Vzhledem k obrovským požadavkům na přesnost ale musí výrobci v jednotlivých státech přesně dodržet zadávací dokumentací, jinak hrozí, že se celý projekt zhroutí nebo neúměrně prodlouží. Bernard Bigot ve svém článku píše, že této situaci se musíme za každou cenu vyhnout, přesně definovat zodpovědné instituce a posílit pravomoci generálního ředitele. Jen tak může ITER, který je stejně tak fyzikálním experimentem jako experimentem mezinárodní spolupráce, uspět.

11.6.2015 v 14:00 na tokamaku COMPASS

organizujeme informativní schůzku se zájemci o studium na FTTF. Všichni zájemci jsou srdečně zváni. 

4.6.2015 v 17:00 na tokamaku GOLEM

organizujeme informativní schůzku se zájemci o studium na FTTF. Všichni zájemci jsou srdečně zváni.

30.4. 2015

Dnes v 10:47 proběhl na tokamaku COMPASS výboj s pořadovým číslem 10 000. Z hlediska počtu výbojů se jedná opravdu o zásadní jubileum, protože celkový počet výbojů v průběhu provozu drtivé většiny tokamaků dosahuje řádově právě desítek tisíc. Gratulujeme celému týmu tokamaku k úspěšné první desítce!

20.4. 2015

Jezděte na letní školy! Pro účast na letní škole s tématikou termojaderné fúze je nyní možné získat podporu od organizace FUSENET.

Letos se koná například:

Karlsruhe International School on Fusion Technologies (31. 8. -11. 9. 2015)

Carolus Magnus Summer School on Plasma and Fusion Energy Physics (24. 8. - 4. 9. 2015)

IPP Summer University for Plasma Physics and Fusion Research (14. 9. – 18. 9. 2015)

14.4. 2015

Tokamak COMPASS navštívila Jeho Excelence pan Jean-Pierre Asvazadourian, velvyslanec Francie v České republice.

31.3. 2015

Tokamak COMPASS navštívil náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR Ing. Pavel Šolc v doprovodu předsedy Vědecké rady AV ČR prof. Jiřího Čtyrokého.

30.3. 2015

Ghent University a ČVUT uzavřely dohodu o společné výchově doktorandů v rámci programu Erasmus Mundus Fusion DC.  Přednášky FJFI tak začne v příštím akademickém roce navštěvovat student Miloš Vlainič z Ghentu, který v současnosti působí na tokamaku COMPASS. Zároveň se tím otvírají možnosti našim studentům. 

23. -24. 3. 2015

Na ÚFP probíhá workshop „Advances in materials development for fusion device“ zaměřený na nové trendy ve výzkumu materiálů pro fúzní reaktory. Workshopu se účastní řada zahraničních odborníků, ale zároveň se zde prezentuje práce českých výzkumných ústavů a dalších institucí.

18.3. 2015

Organizace pro vzdělávání fúzních odborníků FUSENET rozhoduje o konání letošního ročníku Fusion PhD event (setkání doktorských studentů evropských fúzních programů) v Praze. PhD event se bude konat především v prostorách budovy FJFI v ulici Břehová ve dnech 15. -17. 11. 2015. Ročník 2016 se uskuteční přímo v  budovách ITER Organisation ve Francii.

16.3. 2015

Na ÚFP začíná  dvoutýdenní Code Camp, evropský workshop fyziků zabývajících se modelováním plazmatu na počítačích v rámci ITM (Integrated Tokamak Modelling). ITM si klade za cíl vytvořit komplexní model tokamakového výboje s pomocí dílčích modelů popisujících jednotlivé děje.

10.3. 2015

Ústav fyziky plazmatu AV ČR podepisuje „Memorandum of understanding with ITER“. ÚFP spolupracuje s ITER v současné době zejména v otázkách interakce plazmatu s první stěnou, RMP (Resonant magnetic perturbations) a diagnostiky pomocí Thomsonova rozptylu (měření teploty a hustoty plazmatu pomocí laserového záření).

9.3. 2015

Na tokamaku Golem bylo úspěšně nainstalováno interferometrické měření elektronové hustoty v rámci jedné z diplomových prací. Interferometr byl sice několikrát krátkodobě spuštěn už v minulých letech, ovšem rutinní měření tohoto velmi důležitého parametru je zajištěno až od dnešního dne.

28.2. 2015

V časopise Pro-Energy vychází na str. 40 populární článek J. Mlynáře a S. Entlera "Energie hvězd pro lidstvo".

3.2. 2015

V britském Culham Science Centre proběhlo druhé kolo udělování certifikátů FUSENET stvrzujících vysokou kvalitu dosaženého fúzního vzdělání. Mezi 16 oceněnými absolventy magisterského studia byl i Jaroslav Krbec, absolvent našeho oboru FTTF. Součástí programu byla i exkurze k tokamaku JET[link]

14.1. 2015

Na vědecko-technologickém webu Sci-line vychází článek "Český příspěvek pro ITER" od J. Horáčka z tokamaku COMPASS.

13.1. 2015

Začíná již sedmý ročník zimního workshopu studentů a absolventů FTTF na Mariánské v Krušných horách.  Studenti v rámci méně formálních prezentací představí svoji aktuální práci a na oplátku se dozví něco od starších kolegů a absolventů studia, kteří často dorazí ze svého zahraničního angažmá.

 

2014

15.12. 2014

Již poněkolikáté proběhly vzdálené (Remote) experimenty na tokamaku Golem, tentokrát řízené z italské Padovy, kde pracuje unikátní zařízení RFX. Tokamak Golem umožňuje vzdálené experimenty prostřednictvím virtuální kontrolní místnosti umístěné na webové stránce.

8.12. 2014

Začíná EMTRAIC, zimní kurz svojí podstatou analogický škole SUMTRAIC, ale určený pro evropské studenty v rámci programu Erasmus Mundus Fusion Master.  Tento program umožňuje získat mezinárodně uznávaný titul z fyziky a techniky termojaderné fúze v rámci čtyř semestrů studia na dvou evropských univerzitách. COMPASS  touto akcí dále výrazně posiluje svoje vzdělávací aktivity.

25.11. 2014

Na FJFI proběhl první den otevřených dveří v tomto akademickém roce, budoucí vysokoškoláci měli mimořádný zájem o informace k našemu zaměření a mohli si prohlédnout tokamak Golem v rámci několika exkurzí. Doufáme, že se s řadou z nich brzy potkáme!

24.11. 2014

Na tokamaku COMPASS začínají týdenní společné experimenty IAEA (Mezinárodní agentura pro atomovou energii).

13.11. 2014

Tým tokamaku COMPASS dosáhl v rámci RE kampaně rekordní délky výboje 960 ms (výboj číslo 8682), to je více než dvojnásobek standardní délky výboje v tomto zařízení. Tohoto výsledku bylo dosaženo díky tomu, že ubíhající elektrony mohou nést proud s téměř nulovým odporem, napětí na závit mohlo být velmi nízké a zásoba energie pro induktivní generaci proudu plazmatem vydržela podstatně delší dobu. Gratulujeme operátorovi ve službě (Petr Vondráček). 

11.11. 2014

Na FJFI proběhl první ročník akce „Noc na Jaderce“, která umožňuje neformální spojení vědy a zábavy a přátelská setkání studentů s akademickými pracovníky. V rámci večera mohli studenti mimo jiné navštívit tokamak Golem a dokonce iniciovat vlastní výboje.

8.11. 2014

V rámci tradičního Týdne vědy pořádaného Akademií Věd ČR proběhl na ÚFP den otevřených dveří pro veřejnost, který následoval den věnovaný školním exkurzím. Souběžně s prohlídkami pracovišť ÚFP (včetně tokamaku COMPASS), čekaly veřejnost také populární přednášky.

6. 11. 2014

V rámci druhé Runaway electrons kampaně na tokamaku COMPASS bylo dosaženo mnoha zajímavých výbojů. Ubíhající (runaway) elektrony (RE) jsou takové elektrony, které získávají urychlením v elektrickém poli větší energii, než ztrácí srážkami  s ostatními částicemi plazmatu. Vznikne tak směrový svazek s koncentrovanou energií, který představuje vážnou hrozbu pro komponenty fúzního reaktoru. Důležitým výsledkem tokamaku COMPASS je schopnost vygenerovat samostatný svazek RE (tzv. RE plateu) vstřikem argonu do počáteční fáze výboje, právě to se při posledních experimentech povedlo (např. výboj 8585). Vzhledem k tomu, že vstřik argonu se pravděpodobně bude používat na ITER k potlačení následků disrupcí (náhlé přerušení proudu plazmatem), je nutné této situaci porozumět a potlačit generaci energetických elektronů.

20.10. 2014

Během následujících tří týdnů ÚFP hostí ITPA (International Tokamak Physics Activity) Meeting on Divertor & SOL (Scrape-off layer). To jsou oblasti mimořádně důležité pro COMPASS a jeho ITER-like konfiguraci.

13.10. 2014

V Petrohradě začíná Fusion Energy Conference IAEA (Mezinárodní agentury pro atomovou energii). Tato konference je asi vůbec nejdůležitější všeobecnou akcí fúzní komunity a koná se jednou za dva roky.

8.10. 2014

ÚFP organizuje další ročník setkání Czech Industry for ITER, určené zástupcům českých firem, které projevily zájem o zakázky v rámci výstavby reaktoru ITER. Setkání se účastnili významní hráči v oboru strojírenství, elektrotechniky a jaderných zařízení.

3.10. 2014

Při zakončení konference SOFT (Symposium on Fusion Technology) ve španělském San Sebastian bylo oficiálně oznámeno místo konání příštího, již 29. ročníku této důležité konference, která probíhá jednou za dva roky. S radostí oznamujeme, že SOFT 2016 se bude konat v Praze. Konference se uskuteční ve dnech 5. - 9. září 2016 v Kongresovém centru Praha. Pro aktuální informace navštivte webovou stránku http://www.soft2016.eu/.

11.9. 2014

V ÚFP začíná dvoudenní mezinárodní programová konference COMPASS, tradičně spojená s jednáním mezinárodního poradního výboru.

25.8. 2014

Oddělení tokamaku COMPASS organizuje již tradiční dvoutýdenní mezinárodní letní školu SUMTRAIC.  Tato vzdělávací akce je zaměřena na získání praktických zkušeností s experimentální prací na tokamacích, studenti se mohou zúčastnit prakticky všech hlavních činností probíhajících na tokamaku COMPASS. Letošního ročníku se účastní 16 studentů z 11 zemí (např. také z Brazílie).

7.5. 2014

Na tokamaku COMPASS proběhl první úspěšný experiment (výboj číslo 7209) s použitím RMP (Resonant magnetic perturbations). COMPASS je jedním z nemnoha tokamaků, které disponují cívkami pro vytvoření tohoto typu dodatečného magnetického pole. RMP cívky na rozdíl od standardních cívek pro rovnovážné magnetické pole nejsou toroidálně symetrické, vytváří trojrozměrnou konfiguraci magnetického pole a jsou vhodné k potlačování určitých druhů nestabilit a změnám vlastností transportní bariéry.

15.4. 2014

V prostorách Ústavu fyziky plazmatu AV ČR začíná ITPA (International Tokamak Physics Activity) Pedestal & Edge Physics Meeting, který se věnuje tématům, v nichž je přínos tokamaku COMPASS největší – fyzice okrajového plazmatu a vlastnostem transportní bariéry módu s vysokým udržením.

12.2. 2014

Časopis Nature zveřejňuje tři články o výsledcích laserového systému NIF, z nichž článek "Laser fusion experiment extracts net energy from fuel" je volně přístupný. Tyto dobré zprávy opět vyvolávají vlnu zájmu o inerciální fúzi v zahraničních i našich médiích (viz aktualita z 9. 10. 2013). Dosažení výrazného fúzního zisku je určitě skvělý výsledek, i když se zatím touto cestou daří uvolnit jen malé množství energie, srovnatelné s 1% energie dodávané na terčík pomocí laserů.

11.2. 2014

Jeden z prvních studentů zaměření FTTF, Martin Kubič, ve Francii úspěšně obhájil "fúzní" Ph.D. V řadách našich absolventů jde zřejmě o první doktorát - čekáme ovšem řadu dalších...

15.1. 2014

Tokamak GOLEM bylo možné vidět ve vysílání ČT2 v pořadu Dobré ráno.

12.1. 2014

Česká televize :D odvysílala v rámci seriálu Lovci záhad díl "Slunce na Zemi", kde účinkují oba české tokamaky, GOLEM i COMPASS. Tokamak COMPASS bylo možné vidět i v jednom z předchozích dílů "Po stopách zločinu".

10.1. 2014

Končí tradiční zimní seminář zaměření FTTF na chatě Plazmat v Mariánské u Jáchymova. Letos beze sněhu, zato s mimořádně vydařeným programem!

1.1. 2014

Končí EFDA, společný evropský fúzní výzkum bude v dalších letech koordinován v rámci nové smlouvy, tzv. EUROfusion, podrobnější informace jsou zde. Za velmi hektických podmínek se podařilo na sklonku roku 2013 za ČR předložit a úspěšně obhájit řadu výzkumných projektů, které bude EUROfusion finančně podporovat. Jde zejména o projekty na tokamaku COMPASS v ÚFP AV ČR, v.v.i. a o technologické projekty v Centru výzkumu Řež, a.s

2013

9.12. 2013

Na tokamaku COMPASS začíná EMTRAIC, desetidenní praktický výcvik pro studenty EM Erasmus Mundus (European Master of Science in Nuclear Fusion). Součástí kurzu je i návštěva tokamaku GOLEM.

12.11. 2013

Mark Walsh, šéf oddělení diagnostiky plazmatu projektu ITER, v rámci své přednášky „Current Status of ITER Diagnostics“ poskytl pohled na aktuální situaci v této velmi důležité oblasti projektových prací na výzkumném reaktoru.

11.11. 2013

Na tokamaku COMPASS je zahájen společný experiment pod záštitou IAEA. Měření se účastní vedle českých vědců i 20 účastníků z 12 zahraničních zemí. Experimenty probíhají i na tokamaku GOLEM. V rámci týdne vystoupí v Ústavu fyziky plazmatu AV ČR s přednáškou Dr. Michael Walsh z ITER.

1.11. 2013

Začíná dvoutýdenní Týden vědy a techniky, v rámci kterého je v budově Akademie věd ČR menší varianta výstavy Fusion Expo. Již tradičně proběhnou i Dny otevřených dveří na tokamaku COMPASS a dvě přednášky o fúzi pro veřejnost.

9.10. 2013

Zpravodajství BBC zveřejnilo zprávu, podle které se na experimentu NIF podařilo poprvé v historii dosáhnout vyrovnání, tj. uvolnit více fúzní energie, než kolik palivo absorbovalo ze systému ohřevu. Tuto zprávu převzala i některá česká média, například ČT24. NIF je v současné době největší experiment na fúzi s inerciálním udržením, ve kterém se malý terčík paliva zahřívá a komprimuje svazkem laserů. Samotný NIF o tom zatím tiskovou zprávu nevydal (zato vydal zprávu o projektech v ČR, viz newsroom NIF), nicméně doufáme, že je to pravda a v tom případě NIF gratulujeme!

4.10.2013

Ústav fyziky plazmatu AV ČR s podporou projektu MAT21 publikuje čtvrté, výrazně přepracované vydání knihy "Termojaderná fúze pro každého". Knihu lze stáhnout ve formátu .pdf ze stránek tokamaku COMPASS pod položkou "popularizace" (link na soubor .pdf).

26.9. 2013

V britském Culham Science Centre byly poprvé uděleny certifikáty FUSENET stvrzující vysokou kvalitu dosaženého fúzního vzdělání. Z celkem 21 oceněných absolventů magisterského studia hned čtyři strávili alespoň část studia v našem oboru FTTF: Tomáš Markovič, Tomáš Odstrčil, Matěj Tripský a Luis Vela. Na programu byla i noční exkurze k tokamaku JET.

17.7. 2013

Na stránkách Ruhr University Bochum byl publikován článek o spolupráci s tokamakem GOLEM.

9.7. 2013

V Ústavu fyziky plazmatu AV ČR proběhla přednáška jednoho z vedoucích fyziků ITER Organization Dr. Richarda Pittse "Status of ITER". Dr. Richard Pitts předtím navštívil tokamak GOLEM i tokamak COMPASS.

27.6. 2013

V hlavní zpravodajské relaci ČT1 "Události" byla odvysílána krátká reportáž o výstavbě ITER.

6.6. 2013

Ve filmu "Star Trek: Do temnoty", který je právě uváděn do českých kin, je řada záběrů z NIF (National Ignition Facility), bližší informace jsou v tiskové zprávě LLNL.

17.4.2013

Jako každoročně, i letos nabízí evropská fúzní komunita řadu letních škol a kurzů pro studenty fúzních oborů, přehled několika hlavních se nabízí na stránkách konsorcia FUSENET. A jako loni, i letos budou pro studenty náklady na účast malé nebo přímo nulové.

8.4.2013

Odstartoval druhý ročník školy Fyziky plazmatu GOMTRAIC, orientovaný na fyziku a řízení tokamaků.

20.3.2013

V událostech České televize byla odvysílána krátká reportáž o úspěšném dosažení H-modu na tokamaku COMPASS. Reportáž navazovala na tiskovou konferenci, kterou Ústav fyziky plazmatu AV ČR, v.v.i. uspořádal dne 13. března. Již dříve o zvládnutí H-modu informovala EFDA a před ní ITER Newsline a samozřejmě i my, viz aktualita z 29.listopadu loňského roku.

6.3.2013

V rámci kolokvia FJFI vystoupil s přednáškou "Features of future electricity supply" prof. F. Wagner, objevitel H-modu. Přednáška proběhla v předvečer porady EPS EWG (Pracovní skupiny energie Evropské fyzikální společnosti) v Praze. Rozhovor s prof. F. Wagnerem nabízí český portál atominfo.

1.2.2013

EFDA (European Fusion Development Agreement) publikovala dokument nazvaný "Fúzní elektřina: plán cesty k realizaci fúzní energie" (Fusion Electricity, A roadmap to the realisation of fusion energy), který nabízí vizi dodání první elektřiny z fúze před rokem 2050 a specifikuje z toho plynoucí požadavky na výzkum.

18.1.2013

Na chatě Plazmat, Mariánská v Krušných horách skončilo již páté zimní soustředění oboru FTTF, prezentace jsou zde.

2012

12.12.2012

V rámci kolokvia FJFI vystoupil s přednáškou "Fusion research: challenges, news and examples of academic involvement" prof. G. Bonhomme z francouzské Université de Lorraine.

10.12.2012

Tokamak GOLEM oficiálně oslavil pět let od svého přesunu z ÚFP AV ČR na FJFI ČVUT. Programu vedeného ing. V. Svobodou, CSc. se zúčastnili i rektor ČVUT prof. V. Havlíček, prorektor ČVUT doc. V. Petráček a děkan FJFI ČVUT doc. M. Čech, k poslechu hrála brněnská skupina Tokamak.

10.12.2012

Na tokamaku COMPASS začíná zimní škola EMTRAIC, osmidenní praktický kurz pro studenty Evropského magisterského studia fyziky jaderné fúze a inženýrství Erasmus Mundus (European Master of Science in Nuclear Fusion and Engineering Physics).

29.11.2012

Tokamak COMPASS v Ústavu fyziky plazmatu AV ČR dosáhl takzvaný mod s vysokým udržením neboli H-mod. Při H-modu se díky vzniku transportní bariéry na okraji plazmatu zlepší udržení plazmatu zhruba dvakrát. H-mod byl pozorovnán opakovaně. Potvrdilo se tak očekávání, že i COMPASS bude schopen studovat tento zásadní fyzikální jev. Z hlediska vědecké práce jde o klíčový výsledek vzhledem k tomu, že H-mod je předpokládaným standardním režimem provozu tokamaku ITER.

10.11.2012

Dnes podepsal francouzský premiér Jean-Marc Ayrault jadernou licenci pro ITER, kterou vydala ASN (analogie našeho SÚJB). ITER je první fúzní experiment, který potřebuje řádnou jadernou licenci, a její vydání bylo nutnou podmínkou pro stavbu tohoto velkého tokamaku.

3.11.2012

Vědecký koordinátor ELI Beamlines ing. Bedřich Rus, Ph.D. byl hlavním hostem v pořadu Hyde Park Civilizace.

2.11.2012

V Ústavu fyziky plazmatu AV ČR je v rámci Týdne vědy a techniky dnes a zítra den otevřených dveří. Fúze bude prezentována také v úterý 6. listopadu při panelové diskusi o budoucnosti energetiky, 8. a 9. listopadu v přednáškách pro veřejnost ing. Milana Řípy, CSc.

5.11.2012

V hotelu Diplomat probíhá studentský den ELI Beamlines.

1.11.2012

Mezinárodní agentura pro atomovou energii IAEA publikuje online rozsáhlou knihu Fusion physics.

22.10.2012

Na webovém portálu Atominfo vyšel podrobný rozhovor o termojaderné fúzi s RNDr. Janem Mlynářem, Ph.D.

10.9.2012

Tento týden probíhá na českých tokamacích COMPASS a GOLEM pod záštitou Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) společný experiment za účasti řady zahraničních odborníků.

8.9.2012

Na ČT24 byl odvysílán pořad Hyde Park Civilizace na téma budoucnost jaderné energetiky, hostem byla předskedyně SÚJB ing. D. Drábová Ph.D. V rámci pořadu se mluvilo i termojaderné fúzi, na konci 35. minuty byla zařazena reportáž z tokamaku COMPASS včetně přímého vstupu vedoucího odd. tokamak RNDr. R. Pánka, Ph.D.

27.8.2012

Začíná tradiční dvoutýdenní letní škola SUMTRAIC (SUMmer TRAIning Course). Účastníci této mezinárodní školy získají na tokamaku COMPASS praktické znalosti o přípravě experimentu, o provozu tokamaku, o analýze naměřených dat a konečně i zkušenost z prezentace výsledků. Jeden den také stráví na FJFI při měření na tokamaku GOLEM.

3.6.2012

Na Evropské konferenci fyziky plazmatu ve Stockholmu EPS/ICPP 2012 ve Stockholmu byly prezentovány hned dva příspěvky z tokamaku GOLEM, který provozuje FJFI ČVUT: za prvé, experimenty s vysokoteplotními supravodiči, a za druhé, přehled nových výsledků.

1.6.2012

Tokamak COMPASS jako velká výzkumná infrastruktura celoevropského významu získal finanční příspěvek MŠMT na provoz a základní personální zajištění.

19.4.2012

Dnes začíná v učebně B115 (FJFI Břehová ul.) v 15 hodin mimořádný seminář našeho oboru FTTF. Přednáší prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. na téma "Plazma ve Vesmíru a v laboratoři". Též připomínáme přednášku ing. Paula Holíka z ITER v rámci kolokvia FJFI dne 2. května 2012.

18.4.2012

Centrum výzkumu Řež, s.r.o. oznámilo na svých webových stránkách vstup do asociace FUSENET. Tato asociace má za cíl koordinovat a podporovat vzdělávání budoucích fúzních odborníků na evropské úrovni. Členy asociace FUSENET za ČR jsou též FJFI ČVUT a Ústav fyziky plazmatu AV ČR.

16.4.2012

Volba zaměření: přijďte se ohřát (a poradit)
Středa 25.4., 12:00 u tokamaku COMPASS, ÚFP AV ČR, Ládví, sraz u vchodu
Čtvrtek 10.5., 16:00 na Prague Asterix Laser, sraz u vchodu
Čtvrtek 24.5., 16:00 u tokamaku GOLEM, FJFI ČVUT, sraz na vrátnici Břehová.

10.4.2012

Dnes ve 14 hodin začínají na tokamaku COMPASS společné semináře oboru FTTF a Ústavu fyziky plazmatu AV ČR přednáškou našeho absolventa ing. Ondřeje Kudláčka o jeho práci na německém tokamaku ASDEX-U. Příští týden, tj. 17. 4. je plánována přednáška dalšího absolventa FTTF, ing. Michala Kazdy, o jeho práci ve společnosti Envinet. Na 24. dubna připravujeme seminář Mgr. M. Švandy, Ph.D. z Astronomického ústavu UK o nitru Slunce.

9.4.2012

V nakladatelství ILSA vychází kniha M.Libra, J.Mlynář, V.Poulek: Jaderná energie. Tato monografie se od osmé kapitoly poměrně podrobně věnuje termojaderné fúzi.

28.3.2012

Blahopřejeme Jednotě českých matematiků a fyziků ke 150. výročí založení.

23.3.2012

Evropská agentura pro ITER F4E (Fusion for Energy) v Barceloně opět nabízí pro univerzitní studenty z EU letní praxe: podrobnosti a online přihláška. Termín pro podání přihlášky je 20. dubna.

6.3.2012

Na tokamaku GOLEM právě začla akce GOMTRAIC pro cca 50 studentů z celého světa: první vzdálený kurs řízení tokamaku.

27.2.2012

Letní škola "Plasma Physics and Fusion Research" v německém Garchingu u Mnichova se bude konat od 17. září 2012, přihlásit se lze do konce května zde. Ubytování a stravování hradí organizátor.

13.2.2012

V novém čísle časopisu Pražská technika vychází na stranách 18 a 19 článek "Tokamak GOLEM se vydává do světa ".

10.2.2012

Tokamak GOLEM byl úspěšně demonstrován studentům ve francouzském středisku Cadarache, několik set metrů od stavby tokamaku ITER. Sedm studentů pak tři dny provádělo na tokamaku GOLEM řadu měření.

8.2.2012

V německém Garchingu u Mnichova se koná ustavující valná hromada evropské asociace pro fúzní vzdělávání FUSENET. Tato asociace navazuje na práci stejnojmenného konsorcia. FJFI ČVUT se svým zaměřením "Fyzika a technika termojaderné fúze" patří k zakládajícím členům jak konsorcia, tak nyní asociace.

30.1.2012

Rozjíždějí se zápisy do prvního ročníku GOLEM TRAIning Course GOMTRAIC - praktický kurz ovládání a měření na tokamaku, který je tentokrát celý možné dělat dálkově přes internet! Přihlášky se přijímají do konce února.

19.1.2012

Třetí, výrazně přepracované vydání knihy "Termojaderná fúze pro každého" byla pokřtěna za účasti významných osobností na prezídiu AV ČR. O křtu informovaly webové stránky AV ČR i časopis Akademický Bulletin v únorovém vydání na str. 10-11. O neprodejný výtisk knihy lze požádat na Ústavu fyziky plazmatu AV ČR nebo ji lze stáhnout ve formátu .pdf na stránkách ÚFP zde.

11.1.2012

Začíná zimní soustředění zaměření FTTF, již tradičně na Mariánské.

2011

1.12.2011

V novém vydání časopisu InFusion (ke stažení zde) jsou strany 5 a 6 věnovány českému tokamaku COMPASS. Časopis InFusion vydává britské Culham Centre for Fusion Energy.

11.11.2011

Evropská komise rozhodla podpořit projekt SUSEN (SUStainable Energy), jehož těžištěm je výzkum pro jadernou energetiku a součástí je i vývoj technologií pro mezinárodní projekt ITER. Projekt SUSEN realizuje Centrum výzkumu Řež, s.r.o.

1.11.2011

Začíná tradiční Týden vědy a techniky AV ČR, v rámci kterého má tokamak COMPASS dva dny otevřených dveří - v pátek pro školy a v sobotu pro veřejnost. V rámci Týdne připravili kolegové z Ústavu fyziky plazmatu na téma fúze i dvě přednášky pro veřejnost.

19.10.2011

V rámci přednášek kolokvia FJFI vystoupil Dr. Mikhail Gryaznevich z britského Culham Centre for Fusion Energy s přednáškou "Fusion for Neutrons". pozvánka přenáška v .pdf

29.8.2011

Na našem tokamaku GOLEM byly poprvé v historii testovány vysokoteplotní supravodiče při spoluvytváření magnetického pole tokamaku.

22.8.2011

Na tokamaku COMPASS začíná tradiční mezinárodní letní škola experimentální fyziky SUMTRAIC (SUMmer TRAIning Course). Tato škola potrvá dva týdny a vedle měření na tokamaku COMPASS je zařazeno i měření na našem tokamaku GOLEM

14.7.2011

Byly spuštěny stránky Třetí programové konference tokamaku COMPASS pořádané 17.-18. října 2011 v Ústavu fyziky plazmatu.

27.6.2011

Ve francouzském městě Strasbourg začíná 38. konference fyziky plazmatu, pořádaná Evropskou fyzikální společností. Hned první den prezentuje formou posteru svůj příspěvek tokamak GOLEM, příslušný článek ze sborníku je zde.

23.6.2011

Ministerský předseda Velké Británie David Cameron dnes navštívil tokamak COMPASS. Více informací o této návštěvě lze nalézt v samostatném článku na stránkách Ústavu fyziky plazmatu AV ČR.

14.4.2011

Proběhla akce Žhavé výstřely. Přes 30 účastníků si nakonfigurovalo více než 100 vlastních výbojů na tokamaku GOLEM.

12.4.2011

Prof. Petru Kulhánkovi vychází učebnice "Úvod do teorie plazmatu", kterou si lze za dotovanou cenu 300 Kč objednat zde.

8.4.2011

Volba zaměření: přijďte se ohřát (a poradit)
Čtvrtek 28.4., 15:30 na terase na Břehové (KF)
Čtvrtek 5.5., 15:30 na tokamaku Golem, sraz na vrátnici Břehová
Úterý 10.5., 14:00 u tokamaku COMPASS, ÚFP AV ČR, Ládví, sraz u vchodu.

7.4.2011

V učebně B-111 na FJFI ČVUT proběhne v 16:00 další seminář zaměření FTTF. Prof. Petr Kulhánek z FEL ČVUT (který vede kurz Teorie plazmatu v magisterském studiu FTTF) vystoupí s přednáškou "Planck - observatoř, která mění náš pohled na Vesmír".

25.3.2011

V deníku MF Dnes vychází na straně C5 článek "Reaktor má užít energii hvězd", ve kterém se mluví i o tokamacích COMPASS a GOLEM (online verze)

24.3.2011

V učebně B-111 na FJFI ČVUT proběhne v 16:00 seminář zaměření FTTF. Hostem je ing. O. Zlámal, Centrum výzkumu Řež, s přednáškou "Experimentální zařízení pro fúzní projekty v Centru Výzkumu Řež, s.r.o." .

1.3.2011

Studenti a učitelé FTTF vyhlašují soutěž Žhavé výstřely.

28.2.2011

Zveme na společný seminář zaměření FTTF a Ústavu fyziky plazmatu AV ČR, které bude ve čtvrtek 3. března ve 14:00 na tokamaku COMPASS . Vystoupí Ing. Pavel Schustr, CSc. ze společnosti ATEKO a.s., Hradec Králové s přednáškou Héliové expanzní turbíny pro LHC a ITER: zvláštnosti turbo-strojů pro špičkový výzkum. Po úspěšných dodávkách pro LHC v CERN vyhrála česká společnost ATEKO, a.s. v konkurenci dalších osmi zahraničních společností soutěž o dodávky héliových turbocirkulátorů pro mezinárodní fúzní experiment ITER.

25.2.2011

Je zveřejněna webová stránka, která zve studenty k účasti na mezinárodní letní škole SUMTRAIC v termínu 22.srpna až 2.září 2011. Na rozdíl od jiných letních škol v oboru, SUMmer TRAIning Course je zcela zaměřen na získání praktických vědeckých dovedností. Již pravidelně se koná ve spolupráci s maďarskými kolegy v Praze na tokamaku COMPASS a také jeden den na tokamaku GOLEM. Z teoreticky zaměřených letních škol doporučujeme zejména Carolus Magnus Summer School, Kudowa Summer School Towards Fusion Energy, ITER International Summer School a Culham summer school.

24.2.2011

Na tokamaku GOLEM byla poprvé hodnověrně a s rezervou pokořena hranice elektronové teploty v hodnotě jednoho miliónu Kelvinů.

24.2.2011

Nové číslo F4E News vydávané Evropskou domácí agenturou pro ITER Fusion for Energy upozorňuje na nová alba fotografií o postupu stavby tokamaku ITER.

15.2.2011

Článek "Multi-mode Remote Participation on the GOLEM Tokamak" byl akceptován k publikování v časopise Fusion Engineering and Design. Tokamak GOLEM má takto na svém novém působišti na FJFI ČVUT přislíbenu svoji první "vážnější" publikaci.

11.2.2011

O nových neutrálních svazcích pro tokamak COMPASS (viz níže) píše ITER Newsline, viz článek "New equipment for the COMPASS Tokamak in Prague".

14.1.2011

Úspěšně (a bez zranění!) končí již třetí zimní soustředění zaměření FTTF na Mariánské v Krušných horách. Opět se podařilo postavit sněhový tokamak, tentokrát i se zdrojem neutrálních svazků. Viz foto.

2010

23.12.2010

V Ústavu fyziky plazmatu AV ČR, v.v.i. byly úspěšně otestovány sestavené neutrální svazky pro ohřev plazmatu (viz zpráva z 10.11.)

14.12.2010

V časopise Rozhledy matematicko-fyzikální vychází článek "Principy termojaderného reaktoru ITER". Článek si lze s laskavým svolením redakce stáhnout zde.

7.12.2010

Středisko fúzního výzkumu Culham (Culham Centre for Fusion Energy, CCFE ) oznamuje data konání již 48. letní školy fyziky plazmatu, viz webové stránky Culham summer school.

3.12.2010

O akci Tokamak Global Experiment (viz níže) píše ITER Newsline, viz článek "Launch of the world's first global tokamak experiment".

1.12.2010

Ve spolupráci s Culham Centre for Fusion Energy, CCFE probíhá velmi úspěšný globální experiment na našem fakultním tokamaku GOLEM.
Experimentu se může účastnit každý, kdo je registrován a má internetové připojení. Více informací naleznete na webových stránkách Tokamak Global Experiment.

10.11.2010

Do Ústavu fyziky plazmatu AV ČR dorazily dva kamióny ze vzdáleného sibiřského Budkerova ústavu jaderné fyziky, aby zde složily komponenty pro dva neutrální svazky. Ty budou sloužit k ohřevu plazmatu tokamaku COMPASS. Příští týden je očekáván přílet skupiny ruských odborníků, kteří svazky zkompletují.

30.9.2010

Evropské magisterské studium FUSION-EP Erasmus Mundus získalo od EU finanční podporu na další tříleté období, ve kterém se FJFI ČVUT a ÚFP AV ČR stávají asociovanými partnery. Důležitá informace pro studenty: Již nyní se lze na toto dvouleté studium v zahraničí přihlásit a požádat o stipendium, termín podání přihlášky je 15. leden 2010, bližší informace jsou zde.

27.9.2010

V portugalském Porto začíná konference zaměřená na technické aspekty fúzního výzkumu SOFT . Je zde prezentován i tokamak GOLEM (Svoboda V. et al.) a v pěti posterech tokamak COMPASS (Hron M. et al., Weinzettl V. et al., Janky F. et al., Horacek J. et al., Hron M. et al.).

16.9.2010

Byla zahájena dvoudenní programová konference tokamaku COMPASS spojená s jednáním International Board of Advisors Asociace IPP.CR, ke kterému patří i prezentace výuky fúze na FJFI ČVUT. Učastní se přes 20 zahraničních hostů.

3.9.2010

V návaznosti na školu SUMTRAIC (viz níže) navrhují studenti britské Durham University po dohodě s FJFI ČVUT globální dálkově řízený experiment na tokamaku GOLEM, viz nové stránky "Tokamak Global".

3.9.2010

Prezentací výsledků studenty skončil další ročník mezinárodní letní školy SUMTRAIC v Praze. Tato škola zaměřená na experimentální práci probíhá primárně na tokamaku COMPASS v Ústavu fyziky plazmatu AV ČR, jednu úlohu studenti řeší také na tokamaku GOLEM na FJFI ČVUT. Letní školy se zúčastnilo celkem 14 studentů ze 7 evropských zemí.

5.8.2010

Nový ředitel ITER zjednodušuje vedení projektu. Blíže v článku časopisu Science Fresh start for fusion project. Z našich zdrojů dodáváme, že zaměstnanci ITER vnímají změny jako pozitivní.

28.7.2010

V návaznosti na dohodu EU (viz níže) schválilo během jednání Rady ITER (ITER Council) všech 7 partnerů ITER (EU, Japonsko, Rusko, Korejská republika, USA, Čína a Indie) "ITER Project baseline", čili harmonogram a rozpočet výstavby . První plazma je plánováno na rok 2019, první D-T experimenty na rok 2027, celkový rozpočet na výstavbu je 15 miliard Euro. Zároveň byl novým ředitelem ITER jmenován prof. Osamu Motojima (Japonsko). Bližší informace: tisková zpráva nebo 142. číslo ITER Newsline.

13.7.2010

Členské země EU se dohodly na financování ITER, jehož rozpočet je třeba výrazně navýšit. Tato zásadní zpráva, kterou přineslo BBC v článku EU member states agree on Iter funding shortfall zřejmě znamená, že se na staveništi ITER zahájí práce ve velkém.

25.5.2010

Byl spuštěn web s informacemi o letní škole SUMTRAIC která se koná na tokamaku COMPASS a také na tokamaku GOLEM. Jde o tradiční letní školu zaměřenou zejména na získání praktických dovedností při provozu tokamaku a vyhodnocování měření. O škole informuje i server konsorcia FUSENET, které školu finančně podpoří.

6.5.2010

Server Nature News představuje pravděpodobného kandidáta na nového ředitele ITER.

5.5.2010

Server Novinky.cz zveřejnil článek o exkurzi učitelů na tokamaky COMPASS a GOLEM "Učitelé fyziky si v Praze prohlédli unikátní zařízení pro jadernou fúzi".

29.4.2010

Evropská agentura ITER Fusion for Energy v Barceloně vypisuje atraktivní 2-3 měsíční letní stáže pro studenty do 25 let, informace zde.

28.4.2010

CNN se věnuje mezi hlavními zprávami stavu National Ignition Facility (NIF), na kterém se v blízké době očekává zapálení fúzního peletu. Viz též příslušné stránky LLNL.

26.4.2010

Ministři Itálie a Ruské federace podepsali memorandum o úmyslu společně postavit tokamak Ignitor, a to pravděpodobně v laboratořích TRINITI u Moskvy. Jde o projekt pulsního reaktoru s velmi vysokým magnetickým polem, který dlouhá léta prosazuje Prof. Bruno Coppi z MIT a který by byl jistě velmi zajímavým příspěvkem do fúzního výzkumu, viz též Nature News a blog Nature.

20.4.2010

Z celé řady chystaných letních škol doporučujeme zejména IPP Summer University on Plasma Physics and Fusion Research, International School on Fusion Technologies a SUMTRAIC na tokamaku COMPASS (23.8. ? 3.9) vzhledem k jejich očekávané podpoře od konsorcia FUSENET. Další letní školy v oboru: ITER letos v USA, Culham Summer School, Kiten, Kudowa Zdroj...

15.4.2010

Evropská komise spustila své nové webové stránky věnované fúznímu výzkumu.

4.4. 2010

Lidové noviny se hned dvakrát věnovaly výzkumu fúze, před týdnem v článku "Fúze i štěpení jádra v jednom" o hybridních reaktorech a tuto sobotu v rámci diskuse o CERN "Je to výprava do neznáma. Jako vždy".

29.3. 2010

Tokamak COMPASS zve k návštěvě updatovaných webových stránek, chystají se i zcela nové stránky.

24.3.2010

Na tokamaku Golem byla s pomocí studentů Fyzikálního semináře zachycena podoba plazmatického sloupce, viz zde.

1.3. 2010

Třetí mezinárodní letní škola ITER "Magnetohydrodynamics and Plasma Control in Magnetic Fusion Devices" proběhne na Univerzitě v Texasu, více informací je zde.

29.1. 2010

Zvláštní vydání vědeckého časopisu Nuclear Fusion je zcela věnováno padesátileté historii fúzního výzkumu. Články jsou momentálně ke stažení zdarma, první dva budou vždy.

2009

9.12. 2009

ITER za podpory Monackého knížectví vypisuje postdoktorandské stáže v délce až dvou let, podrobnosti jsou zde.

1.12. 2009

Jako příloha časopisu Physics World (členský časopis britského IoP) vychází další supplement "Fusion Challenges and Solutions", který je opět k dispozici i online (viz též aktualita z 30.10.2008).

19.11. 2009

Skončilo dvoudenní zasedání ITER Council nedaleko Cadarache. Souhrnné informace o stavu projektu před zasedáním přinesl např. časopis Science, hlavní výsledky jednání byly publikovány např. v Nature News.

18.11. 2009

V rámci celofakultního kolokvia přednesl na FJFI zvanou přednášku "Thermonuclear magnetic fusion: status and challenges" prof. Guido van Oost z belgické Ghent University.

1.10. 2009

V nizozemském Eindhovenu probíhá další porada (General Assembly) konsorcia FUSENET, které koordinuje fúzní vzdělávání v Evropě a jehož předchozí porada byla v Praze na FJFI (viz aktualita ze 17.11.2008).

23.9. 2009

Tokamak GOLEM prokázal svoji jedinečnou schopnost být ovládán "na dálku" pomocí internetu - experiment byl poprvé řízen ze zahraničí, demonstrace byla provedena v rámci Workshop on electrical probes z Innsbrucku. Podobný experiment byl zopakován i o dva dny později z polské letní školy v Kudowa Zdroj.

20.9. 2009

Na serveru osel.cz vychází podrobný článek "Po čtyřech stoletích obživl na Starém městě Golem". Jen o pár dní dříve vyšel článek o tokamacích COMPASS a GOLEM i v angličtině na italském serveru LSWN "Tokamak COMPASS back in operation".

14.9. 2009

Od 15:00 probíhá v novém atriu FJFI Břehová slavnostní inaugurace tokamaku GOLEM. Ing. Vojtěch Svoboda, CSc. z Katedry fyziky (otec tohoto projektu) úspěšně předvádí počítačem řízený experiment na tokamaku GOLEM, a poté živě hraje brněnská skupina Tokamak. Jak bylo správně řečeno, je vidět, že ČR má nyní hned tři fungující tokamaky!

17.8. 2009

Vychází 4. číslo ročníku 2009 Československého časopisu pro fyziku, které je zcela věnováno fyzice plazmatu a zejména 50. výročí Ústavu fyziky plazmatu AV ČR. S laskavým svolením časopisu je zde možné elektronicky zveřejnit články "Vzdělávání v oblasti termojaderné fúze v ČR", "O symetrii tokamaku" a "Modelování zpětnovazebního řízení polohy plazmatu v tokamaku COMPASS".

9.7. 2009

Tokamak GOLEM ukázal svoji sílu a úspěšně dosáhl prvního výboje vysokoteplotního plazmatu na svém novém působišti (FJFI Břehová). Blíže viz článek v časopise Pražská technika s názvem "Něžný dotek Slunce".

19.6. 2009

Dnes vyšla oficiální zpráva o jednání Rady ITER (ITER Council). Články a videa o výstavbě ITER mezitím zveřejnili i Financial Times a BBC.

11.6. 2009

Studenti Martin Kubič a Pavel Háček úspěšně vykonali státní závěrečné zkoušky a stali se tak historicky prvními inženýry zaměření FTTF. Gratulujeme a těší nás, že oba chtějí pokračovat v doktorandském studiu fúze.

8.6. 2009

V tokamaku GOLEM se objevilo po přemístění první plazma. Výboj ještě bez magnetického udržení, bez ohřevu - jednoduchý doutnavý výboj.

28.5. 2009

Nové číslo časopisu Nature zveřejňuje článek o technických a finančních obtížích projektu ITER, a úvodník téhož vydání tyto zprávy komentuje. V novém čísle zpravodaje EFDA Fusion News se na straně 10 píše o českém tokamaku COMPASS.

7.5. 2009

Dnes a zítra probíhá v Paláci kultury v Praze velká konference EU "Research Connection". V rámci této konference bude fúze zastoupena hned čtyřikrát: (i) stánkem spojeným s výstavou Fusion Expo (ii) v panelové diskusi "Industrial opportunities in the new era of nuclear research" (iii) na tiskovém briefingu tokamaku COMPASS (iv) ve Foru 13 "ITER - Opportunities for industry in fusion technology".

20.4. 2009

Evropská agentura pro ITER Fusion for Energy (F4E) v Barceloně vypisuje letní stáže pro studenty do 25 let.

2.4. 2009

Studenti FTTF jsou zváni na mezinárodní programovou konferenci tokamaku COMPASS, která začíná v 9:00 v hlavní seminární místnosti Ústavu fyziky plazmatu AV ČR a pokračuje v pátek 3.4. v učebně tokamaku COMPASS. Tato programová konference navazuje na zasedání Mezinárodního poradního výboru naší Asociace IPP.CR-EURATOM, které začíná již ve středu 1. 4. 2009, čili přesně rok po inaguraci tokamaku COMPASS.

24.3.2009

V Praze v Ústavu fyziky plazmatu AV ČR (ÚFP) probíhá porada řídícího výboru (Steering committee) Evropské dohody o vývoji fúze (EFDA). Zítra tj. ve středu 25. března v 9:30 bude v seminární místnosti ÚFP přednášet o úlohách EFDA její předseda Dr. Jérôme Paméla.

19.2.2009

Během oficiálního zahájení provozu tokamaku COMPASS v Praze bylo úspěšně demonstrováno dosažení 100kA elektrického proudu v plazmatu. Této události se vedle zástupců médií účastnili mj. i předseda AV ČR, hosté z EURATOM a prostřednictvím videokonference i britský tým z Culham Science Centre, od kterého Ústav fyziky plazmatu AV ČR tokamak COMPASS získal.

17.2.2009

Televize BBC 2 odvysílala v rámci série Horizon popularizující vědu díl " Can We Make a Star on Earth? " (Podaří se nám na Zemi postavit hvězdu?). Pořad nejen že uvádí diváky do celé řady laboratoří špičkového fúzního výzkumu, ale především jasně vysvětluje, čím je tento obor fascinující!

2008

20.12.2008

V novém čísle zpravodaje EFDA Fusion News je na straně 7 článek věnovaný historii tokamaků ve světě od Milana Řípy a Jana Mlynáře z UFP AV ČR. Objevuje se zde i foto reinstalace tokamaku GOLEM. Přímý link na stranu 7

16.12.2008

Tokamak COMPASS generoval dne 9.12. 2008 v rámci technických zkoušek první plazma po reinstalaci v České republice. Oficiální zpráva včetně prezentace je zde na webových stránkách Akademie věd ČR.

17.11.2008

V Praze na FJFI ČVUT v Břehové ul. se konalo první setkání ("kick-off meeting") nového evropského konsorcia pro fúzní vzdělávání FUSENET, kterého se účastnilo zhruba 20 delegátů osobně a dalších 20 prostřednictvím videokonference. V rámci tohoto konsorcia, finančně podpořeného EURATOMem, bude mimo jiné fungovat i mobilita studentů v oboru termonukleární fúze. Z České republiky jsou v konsorciu FJFI ČVUT, MFF UK a ÚFP AV ČR,v.v.i. Viz též novinka z 21.9.2007.

30.10.2008

Časopis Physics World britského Institute of Physics vydal při příležitosti IAEA Fusion Energy Conference speciální sešit "Fusion Challenges and Solutions", ve kterém je i článek o českém tokamaku COMPASS.

27.10.2008

Pozvánka na seminář Dr. J. Safieha (Francie), presidenta Evropské asociace jaderného vzdělávání (ENEN Association): "European approach to nuclear education and knowledge management" který se uskuteční v pátek 31.10. v ÚJV Řež, a.s. pozvánka.

13.10.2008

Před padesáti lety se v Ženevě na půdě Spojených národů konala 2. konference o mírovém využívání atomové energie, kde se poprvé v historii mluvilo otevřeně o výzkumu termojaderné syntézy. Při tomto výročí byla na stejném místě uspořádána 22. IAEA Fusion Energy Conference, která se koná vždy jendou za dva roky, viz též stránky organizátora. Příští, již 23. IAEA FEC se bude konat v roce 2010 v Koreji.

29.9.2008

Pozvánka: Seminář FEL Fyzikální čtvrtky. L. Drška : Jak světlem rozbíjet atomy : Laserová jaderná a částicová fyzika 27.11.2008 16.15 FEL, posl. 135, simultánní přenos po síti. Podrobnosti budou k dispozici na serveru Aldebaran

29.9.2008

Pozvánka: Kurz ATHENS. CTU18 Physics of Extreme Systems, 18. - 21. 11. 2008. Kompaktní kurz pro studenty z EU, účast omezeneho počtu zájemců z ČVUT je možná. Detailní informace : http://vega.fjfi.cvut.cz/docs/athens08a

17.9.2008

Knihovna FJFI v Břehové ulici zakoupila deset skript "Fusion Physics - introduction to the physics behind fusion energy" (Jan Scheffel, Per Brunsell), které vydala Alfvénova laboratoř Královské technické univerzity (KTH) ve Stockholmu. Zároveň se připravuje nákup elektronických knih "Fusion Plasma Physics" (Weston M. Stacey) a "Plasma Processes and Plasma Kinetics - 580 worked out problems" (Boris M. Smirnov).

12.9.2008

Pod novým jménem GOLEM na FJFI pomalu ožívá tokamak CASTOR. GOLEM byl dnes poprvé úspěšně čerpán na tzv. předvakuum, tlak v toroidální komoře klesl na požadovaných několik pascalů (foto).

1.9.2008

Ve čtvrtém čísle letošního ročníku Československého časopisu pro fyziku vychází podrobný článek o instalaci tokamaku COMPASS v Praze a také článek o historii tokamaků.

17.6.2008

Byly spuštěny webové stránky "Czech Industry for ITER", jejichž posláním je informovat české firmy, výzkumné ústavy a ostatní odbornou veřejnost o možnostech naší účasti na výstavbě fúzního reaktoru ITER. Stránky zároveň prezentují (v angličtině i češtině) ty společnosti, které již projevily zájem o případnou spolupráci.

6.6.2008

V Ústavu jaderného výzkumu Řež, a.s., proběhla tento týden porada expertů ITER (foto) ohledně pokroku v projektování obálky (Blanket Progress Design Meeting) v rámci programu ITER First Wall Qualification. Ve čtvrtek hosté navštívili zařízení BESTH, viz obr.1, obr.2, na kterém bude v Řeži testována odolnost vzorků první stěny ITER vůči opakovanému tepelnému namáhání.

27.5.2008

Termojaderná fúze byla hned dvakrát tématem pořadu Milénium na ČT24: Ve čtvrtek 22.5. se mluvilo především o ITER (hostem byl Michel Chatelier, ředitel fúzního výzkumu v CEA Cadarache) zatímco v pondělí 26.5. hlavně o výzkumu v České republice.

1.4.2008

V Ústavu fyziky plazmatu AV ČR, v. v. i. byl slavnostně odhalen tokamak COMPASS. Události se zúčastnili, mimo jiné, ministr průmyslu a obchodu pan Martin Říman, velvyslankyně UK v ČR její excelence Linda Duffield, předseda AV ČR pan Václav Pačes, ředitel EURATOM pan Octavio Quintana Triaz, ředitel UKAEA Sir Chris Llewellyn Smith, pan Vladimír Remek MEP, rektor ČVUT pan Václav Havlíček, předseda poradního výboru naší Asociace pan Hardo Bruhns a další. Více informací včetně obrázků je například na serveru Aktuálně či na serveru českého rozhlasu, krátké video je na ČT24.

15.2.2008

Na konferenci v Bostonu jmenovala americká Národní inženýrská akademie hlavní výzkumné cíle (v originále výstižněji "velké výzvy pro inženýrství"), které mají klíčový význam pro zkvalitnění života na Zemi. Fúze je jmenována jako druhá.

15.2.2008

Dalšími bakaláři zaměření FTTF (historicky druhým a třetím) se stávají pánové Pavel Háček a Martin Kubič. Oba pokračují v magisterském studiu.

2007

18.12.2007

Historické datum pro české tokamaky: Zatímco dopoledne byl ze svého místa po 30 letech vyzvednut tokamak CASTOR, odpoledne byl o pár desítek metrů dál ustaven na své místo ve zbrusu nové budově tokamak COMPASS. Tokamak CASTOR byl pak převezen na FJFI ČVUT 19. prosince.

28.11.2007

V Lidových novinách vyšel článek Milana Řípy o strategii fúzního výzkumu v Rusku "Rusko chce předběhnout svět".

31.10.2007

Dnes začíná ve Veletržním paláci týdenní výstava "Fascinace světlem", zítra začíná Týden vědy a techniky. Obě akce nabízejí i populární přednášky o fúzi.

26.10.2007

Poslední slavnostní výstřel na tokamaku CASTOR v Ústavu fyziky plazmatu AV ČR, v.v.i. Jen o den dříve na něm naměřili studenti FTTF úlohu do praktik, a hned o den později začala víkendová demontáž tokamaku; připravuje se k transportu na FJFI (do Břehové).

24.10.2007

Organizace ITER začíná existovat i formálně poté, co Čína jako poslední z partnerů ratifikovala příslušné smlouvy.

20.10.2007

Do Prahy dorazil z Anglie kamión s nadměrným nákladem, který přivezl do Ústavu fyziky plazmatu tokamak COMPASS (viz fotky na serveru Aktuálně.cz)

21.9.2007

V Praze na FJFI se koná porada zástupců evropských univerzit a fúzních laboratoří ohledně chystaného programu EURATOM na podporu fúzního vzdělávání. Součástí programu má být např. i podpora mobility studentů.

17.9.2007

Tokamak COMPASS byl vyzdvižen ze svého místa v Culhamu, a to střechou. Kvůli dlouhému rameni byl potřeba mohutný jeřáb o nosnosti 500 tun. Samotný tokamak měl nakonec asi 23 tun, což bylo těsně pod povoleným limitem 25 tun. (viz fotky na serveru Aktuálně.cz) Tokamak COMPASS byl poté asi na měsíc uložen v montážní hale tokamaku JET.

3.9.2007

Historicky prvním bakalářem našeho zaměření se stal pan Michal Kazda, státní závěrečné zkoušky absolvoval s hodnocením výborně a byl proto automaticky přijat do magisterského studia.

20.8.2007

ITER otevírá dalších 81 pracovních míst.

15.5.2007

Nové zaměření FTTF (a fúzi) podporuje poslanec Evropskeho parlamentu, jediny cesky kosmonaut, Ing Vladimir Remek

1.4.2007

V Praze (na FJFI v Břehové) se uskuteční v termínu 11.6 - 22.6 velká výstava Fusion Expo.

19.3.2007

V LN vychází článek Milana Řípy: Kutil vyrobil termojaderný reaktorWWW stránky projektu.

2006

24.11.2006

Mladá Fronta vydává v edici Kolumbus knihu Fúze - energie vesmíru (jde o český překlad vynikající knihy G. McCracken, P. Stott: Fusion, The Energy of the Universe).

21.11.2006

Ministři sedmi partnerských zemí projektu ITER se na pozvání Prezidenta Chiraca setkali v Paříži, aby podepsali smlouvu zakládající ITER jako novou mezinárodní organizaci, blíže např. zde.

13.11.2006

Evropská komise zveřejňuje první přehled volných pozic ve společném evropském podniku pro ITER a rozvoj fúzní energie "Fusion for Energy", zakládaný v Barceloně.

4.11.2006

Na FJFI měl pro nové zaměření přednášku člen ITER týmu Dr. Hans-Werner Bartels: "Technical and safety aspects of ITER".

19.10.2006

První vydání internetového zpravodaje ITER Newsline.

18.10.2006

Lidové noviny otiskují článek "Chaos dělá ve fúzi pořádek". online verze

10.10.2006

EFDA vydává poster o fúzi pro školy, ke stažení zde (připravuje se i česká verze).

28.9.2006

(zatímco v Evropě bylo ještě 27.9.) Čínský Ústav fyziky plazmatu (ASIPP) v Hefei ohlašuje první plazma na novém plně supravodivém tokamaku EAST (dříve HT-7U). Další informace: EAST Newsletter (pdf); srovnání s podobnými experimenty.

22.8.2006

Evropská komise zveřejňuje tiskovou zprávu ohledně navrhovaného společného podniku (Joint Undertaking) pro správu evropského podílu v ITER.

20.7.2006

Poradní komise Euratomu pro fúzi (CCE-FU) doporučila udělit projektu "COMPASS to Prague" prioritní status, což fakticky dává zelenou finanční podpoře ze strany Evropské unie. Tokamak Compass-D bude instalován v ÚFP AV ČR.

18.7.2006

Hospodářské noviny uveřejňují obsáhlý článek o ITER "Energie budoucnosti", včetně online verze.

13.7.2006

Je dokončena nominace vrchního vedení ITER, bližší informace zde.

29.6.2006

Nominovaný ředitel ITER žádá o urychlené vyhledání kadidátů na 37 prvních pracovních míst (v Evropě prostřednictvím EFDA), seznam míst ve formátu pdf.

27.6.2006

Tradiční dort na jaderném parníku FJFI má tentokrát podobu fúzního reaktoru (viz foto).

15.6.2006

V časopise Vesmír vychází podrobné pojednání o fúzi.

15.6.2006

Rozpočet Euratomu pro období 2007-2011, klíčový pro fúzi, schválil Evropský parlament. V rozpravě vystoupil i poslanec V. Remek (záznam).

9.6.2006

Nová stránka o R&D v rámci projektu ITER.

1.6.2006

Návrh bude projednávat Vědecká rada fakulty.

29.5.2006

Je naplánováno druhé setkání se zájemci o studium.

24.5.2006

ITER: V Bruselu byla podepsána inicializační smlouva (více např. zde).

18.5.2006

Proběhlo první setkání s pěti zájemci o studium.

15.5.2006

Návrh zaměření prošel jednáním na Akademickém senátě fakulty.

26.4.2006

Návrh zaměření prošel jednáním na kolegiu fakulty.

21.4.2006

Návrh zaměření prošel jednáním na vedení fakulty.